Yaşam

Yıldız Tezcan hayatını kaybetti

Şarkıcı ve oyuncu Yıldız Tezcan, çoklu organ yetmezliğinden 78 yaşında hayatını kaybetti. Tezcan’ın vefatına ilişkin Film-San Vakfı’ndan yapılan paylaşımda, “Usta sanatçıyı kaybettik. başsağlığı dileklerimiz” yer aldı.

Sanatçı bir süredir Yalova’nın Çınarcık semtinde ikamet ediyordu.

YILDIZ TEZCAN KİMDİR?

Türkiye’nin ilk makyözlerinden Cemal Konca’nın kızı Yıldız Tezcan, 15 Mart 1945’te İstanbul’da doğdu. 9 yaşında müzik hayatına başlayan sanatçı ortaokul 2. sınıfta okulu bıraktı.

Tezcan, çocukken okuduğu ‘Orda Bir Köy Var Farta’ adlı çocuk şarkısını ilk plağında yorumladı ve aynı dönemde çocuk korosunda yer aldı. 1963 yılında Grafson Records ile anlaşma imzalayan ve 11 plaka imza atan sanatçı, daha sonra dönemin ünlü plak şirketi Odeon ile yaklaşık 100 45 plak yapmak üzere anlaştı. Tezcan’ın ‘Esmerim’, ‘Hele Dadaş’, ‘Vur beni öldür’, ‘Erzurum Dağları’, ‘Aman Dünya Ne Dar’, ‘Mühür Gözüm’ gibi eserleri seslendirdiği ilk plakları. Hastane Önündeki İncir Ağacı’ büyük ilgi gördü. o gördü. Birçok plağında Arif Sağ ve Orhan Gencebay ile çalışan sanatçı, İstanbul ve Ankara Radyosu sınavlarını kazanarak 4 yıl radyoda çalıştı. Sanatçı kariyeri boyunca Türkiye ve Almanya’da 200’den fazla plak yayınladı.

Müzikteki yükselişiyle sinemacıların ilgisini çeken sanatçı, 1960’lı yıllarda sinemaya adım attı. Yıldız Tezcan, 1965 yılında Ümit Utku’nun ilk filmi “Kalbim Kuşum”da Yılmaz Güney ile başrolleri paylaştı. Aytaç Arman ve Yusuf Sezgin. “Aşkın Gözyaşları”, “Yıldızı Onurlandırmak”, “Yayla Kartalı”, “Kaldırım Meleği”, “Kırık Saz”, “Mühürleyen Gözler” ve “Ezom” gibi birçok popüler filmde rol alan Tezcan, bugüne kadar 45 sinemada rol aldı. 1975. aldı. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

haber-cihanbeyli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu