Haber

New York Belediye Başkanı’na Türkiye bağlantılı ‘yasadışı bağış’ soruşturması

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın seçim kampanyası sırasında Türkiye’den yasa dışı bağış alıp almadığını araştırıyor. ABD basınına göre iddianamede Adams’a yönelik herhangi bir suçlama yer almıyor.

FBI görevlilerinin Adams’ın seçim kampanyası bağışçısı Brianna Suggs’un evinde arama yaptığı ve Suggs’un kamudaki yolsuzluk soruşturması kapsamında sorgulandığı belirtildi.

KAMPANYA SORUMLUSUNUN EVİNDE ARAMA YAPILDI

Haberi ilk elde ettiği arama emrine dayanarak aktaran ABD’li The New York Times (NYT) gazetesine göre, Kasım Perşembe sabahı Eric Adams’ın kampanya yöneticisi Brianna Suggs’ın evinde arama yapıldı. 2.

Amerika’nın Sesi (VOA) Türkçe’nin haberine göre, Eric Adams’ın 2021 belediye başkanlığı kampanyası, Brooklyn’deki bir inşaat şirketi ve Türk hükümetiyle gizli anlaşma yaparak başka birinin parasını kendisi adına siyasi katkılarda bulunmak için yasadışı bir şekilde kullanıyor. Bunu yapıp yapmadığı araştırılıyor.

‘BÜYÜKELÇİLİK SÖZCÜSÜ TEZLERDEN YENİ HABERDAR OLDUĞUNU SÖYLEDİ’

Reuters ayrıca olayla ilgili raporunda arama emrini görmediğini, FBI’ın açıklama ve yorum taleplerine yanıt vermediğini belirtti. Habere göre, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nden bir sözcü, iddialardan yeni haberdar olduğunu söyledi.

Öte yandan Demokrat Partili New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın, kentin göçmen ve sığınmacılar nedeniyle yaşadığı konut krizini hükümet yetkilileriyle görüşmek üzere bugün başkent Washington’a gelmesi bekleniyordu. Ancak Adams’ın bu toplantıları son anda iptal ettiği paylaşıldı.

ADAMS SUÇLANMADI

Soruşturma kapsamında evi aranan Suggs, 2017 yılından bu yana Eric Adams için çalışıyordu. Brianna Suggs’tan konuyla ilgili bir açıklama gelmezken, Eric Adams’ın seçim kampanyası sözcüsü, kampanya avukatı Vito Pitta’nın açıklamasını paylaştı. Pitta, bu açıklamasında, soruşturma kapsamında Adams’la iletişime geçilmediğini ve Adams’ın seçim kampanyasını her zaman en yüksek standartlara göre yürüttüğünü söyledi. İddianamede New York Belediye Başkanı Eric Adams’a yönelik herhangi bir suçlama yer almıyordu.

Yetkililer son aylarda Adams’a yakın diğer isimler hakkında da soruşturma başlattı. Temmuz ayında, Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, altı kişi hakkında, başkasının parasını kendi adlarına siyasi katkılarda bulunmak amacıyla yasa dışı bir şekilde kullanarak yasadışı bir şekilde bağış talep etmekle suçlanacağını duyurdu. Altı kişi ise kendilerine yöneltilen suçlamaları reddetti. (DIŞ HABER)

haber-kumluca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu