Haber

İran Dini Lideri Hamaney, Irak Devlet Başkanı Raşid’i kabul etti

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, İran dini lideri Ayetullah Hamaney,Resmi ziyareti kapsamında Tahran’a gelen Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Rashidve beraberindeki heyet.

Irak’ın ilerlemesi, refahı, bağımsızlığı ve yükselişinin İran için çok değerli olduğunu vurgulayan Hamaney, şöyle konuştu: “İkili işbirliğini genişletmek ve anlaşmaları uygulamak her iki ülkenin de çıkarınadır”sözlerini kullandı.

İki ülke arasında yapılan anlaşmalara dikkat çeken Hamaney, özellikle son dönemde yapılan güvenlik ve ekonomik anlaşmaların önemli bir şekilde takip edilmesi gerektiğini söyledi.

“Amerikalılar kimseyle dost değil”

Hamaney, İran ve Irak’ın ortasında gelişen ilişkilerin “düşmanları” olduğunu belirterek, ortak değerler gereği dış faktörlerin çıkarları etkileyemeyeceğini değerlendirdi.

Hamaney, ABD’nin Irak’ın dostu olmadığını söyledi. Amerikalılar kimseyle dost değiller ve Avrupalı ​​arkadaşlarına bile sadık değiller. dedi. Hamaney, “Bir Amerikalının bile Irak’ta daha fazla varlığı var”terimleri kullandı.

Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif İkametAyrıca ülkesinin İran’a olan ilgisini farklı boyut ve alanlarda ‘sürekli ve güçlü’ olarak nitelendirdi.

Raşid, Irak’ın çabalarının İran ile bağları derinleştirmeye ve iki ülke arasındaki bazı sorunları çözmeye yönelik olduğunu kaydetti.

Irak heyetine ek olarak İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdallahiyanda mevcuttu.

Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Rashid, Cumhurbaşkanı’nın davetlisi olarak bu sabah Tahran’a geldi.

Raşid ile Tahran’a gelen heyette Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Elektrik Bakanı Ali Fadıl, Su Kaynakları Bakanı Avn Ziyab, Milli Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci ve bazı yetkililer yer aldı.

Irak Cumhurbaşkanı, gündüz saatlerinde İran Cumhurbaşkanı Başvekili ve Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ile de bir araya geldi.

honazajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu