Haber

Flipinler’de Volkan Tahliyesi: 18 Bin’e Yaklaşıyor

– Flipinler’deki yanardağ çevresinden tahliye edilen insan sayısı 18 bine yaklaştı

MANİLA – Filipinler’deki Mayon Volkanı’ndaki volkanik faaliyet nedeniyle tahliye edilen insan sayısı 17 bin 941’e ulaştı.

Filipinler’in Bicol bölgesindeki Albay eyaletinde bulunan Mayon Volkanı, 10 gündür kül ve duman püskürtmeye devam ediyor. Devlet yönetiminden yapılan açıklamaya göre, şimdiye kadar yanardağın çevresindeki bölgelerden 17 bin 941 kişi tahliye edilerek belirlenen merkezlere yerleştirildi. Devlet Lideri Grex Lagman, tahliye merkezlerindeki şartların iyileştirilmesi için harekete geçildiğini belirterek, bu merkezlere 3 adet su filtreleme sisteminin gönderildiğini söyledi. Sosyal Refah ve Kalkınma Dairesi Başkanlığı tarafından tahliye merkezlerine 40’tan fazla su filtreleme ve arıtma sisteminin gönderileceğini belirten Lagman, alarm seviyesinin 4’e çıkarılması halinde yaklaşık 33 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kalabileceğini belirtti.

Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, son 24 saatte yanardağın çevresinde 2 sarsıntı meydana geldiği ve 360 ​​kaya parçasının düştüğü bildirildi.

Filipinler’deki 24 aktif volkandan biri olan Mayon Volkanı’ndaki volkanik aktivite nedeniyle alarm seviyesi 8 Haziran’da 3’e yükseltildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu